Konsultacja z neurologopedą dziecięcym
Neurologopeda to specjalista, który diagnozuje i prowadzi terapię zaburzeń komunikacji oraz mowy u dzieci. Ocenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni twarzy, jamy ustnej i gardła. Mogą one prowadzić do zaburzeń artykulacji i w rezultacie, trudności w mówieniu, ale też przyjmowaniu pokarmów oraz szeregu nieprawidłowości np.: w budowie i funkcjonowania narządów mowy. W przypadku trudności i zaburzeń, prowadzi zajęcia terapeutyczne wspomagające rozwój zdolności językowych oraz komunikacji, a także normalizujące pracę mięśni i usprawniające funkcje narządów orofacjalnych.
Wskazania do konsultacji - kiedy iść do neurologopedy z małym dzieckiem?
Wizytę u neurologopedy dziecięcego warto rozważyć, gdy wątpliwości budzi mowy dziecka dziecka, co przekłada się na trudności komunikacyjne albo pojawiają się jakiekolwiek zaburzenia związane z funkcją i budową narządów artykulacyjnych czy prawidłowym jedzeniem. Wizyta taka może odbyć się już z noworodkiem.
Neurologopeda może pomóc szczególnie w poniższych zaburzeniach i wyzwaniach rozwojowych:
- Opóźnienia w rozwoju mowy – gdy dziecko nie zaczyna mówić w oczekiwanym wieku lub rozwija mowę wolniej niż jego rówieśnicy;
- Zaburzenie ekspresji mowy w tym afazja (brak mowy);
- Dyslalia – problemy z wymawianiem określonych dźwięków lub grup dźwięków, co wpływa na zrozumiałość mowy dziecka np.; seplenienie;
- Zaburzenia płynności mowy – takie jak jąkanie, gdzie mowa jest przerywana, powtarzająca się lub zablokowana.
- Trudności z połykaniem (dysfagia) – problemy z jedzeniem, piciem, a także nadmiernym ślinieniem się.
- Oddychanie przez usta bądź trudności z zamykaniem ust;
- Mutyzm wybiórczy – gdy dziecko mówi w niektórych sytuacjach lub środowiskach, ale odmawia mówienia w innych, często w szkole lub w obecności obcych osób.
- Zaburzenia pragmatyki – trudności w używaniu mowy w sposób adekwatny, co obejmuje problemy z komunikacją werbalną i niewerbalną, takie jak utrzymanie kontaktu wzrokowego, zmiana tematów rozmów czy interpretowanie gestów.
Problemy w obszarze mowy mają wpływ na rozwój dziecka i jego zdolności komunikacyjne, a w rezultacie rozwój intelektualny i emocjonalny. Większość z nich poddaje się terapii w okresie największej plastyczności układu nerwowego dziecka, dlatego ważne jest, aby w porę wykryć takie zaburzenia, zrozumieć ich przyczynę i szybko podjąć terapię.
Jak przebiega i ile trwa konsultacja?
oraz inne informacje praktyczne
Wizyta u neurologopedy w naszym centrum rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu dotyczącego rozwoju dziecka. Przed wizytą przesyłamy ankietę, a nasza specjalistka będzie pogłębiała wybrane zagadnienia w niej zawarte.
Pierwsza wizyta ma na celu nie tylko zdiagnozowanie problemów, ale także zbudowanie relacji z dzieckiem i rodzicami.
Pytania mogą dotyczyć czasu pojawienia się pierwszych słów, rozwoju mowy, zachowań społecznych, dotychczasowego rozwoju psychomotorycznego czy zdrowia dziecka i jego rodziny.
Neurologopeda będzie obserwować dziecko podczas swobodnej zabawy lub podczas wykonywania prostych zadań, aby ocenić jego umiejętności komunikacyjne, społeczne oraz poziom rozwoju mowy. Interakcje te pomagają ocenić, jak dziecko używa mowy i języka w naturalnych sytuacjach. W przypadku noworodków i niemowląt, specjalista bada dziecko – dokonuje oceny jego możliwości w zakresie oddychania, przyjmowania pokarmu, dystrybucji napięcia mięśniowego, oceny budowy i funkcji narządów orofacjalnych.
Specjalista przeprowadzi w sposób bezpieczny i komfortowy dla dziecka, ocenę funkcji oralno-motorycznych, zdolność do żucia i połykania, co jest ważne zwłaszcza u dzieci z trudnościami w jedzeniu lub mówieniu.
Po zakończeniu wstępnej oceny, omawiamy z rodzicami wyniki i proponujemy dalsze kroki – szczegółową diagnozę w kierunku wybranego zaburzenia lub plan terapii.
Pierwsza konsultacja trwa ok. 50 minut. Kolejne realizowane są w zależności od potrzeb.
Jak się przygotować i co zabrać?
Żeby wizyta miałą jak największą wartość i była pomocna, do konsultacji z neurologopedą warto się trochę przygotować.
Bardzo pomocne w rozmowie będzie przyniesienie na rozmowę:
- krótkiego filmiku nagranego w trakcie zachowania, które niepokoi,
- nagranych próbek mowy dziecka,
- książeczki zdrowia i wyników na siatkach centylowych,
- wyników badań i diagnoz, jeśli były realizowane,
- opinii z placówki, do której chodzi dziecko,
- spisanych pytań i wątpliwości.
Co otrzymam?
Po konsultacji specjalista przekazuje::
- podsumowanie wywiadu,
- rekomendacje dotyczące dalszych kroków, zalecenia do konsultacji z innymi specjalistami czy rekomendacje przeprowadzenia badań,
- rekomendacje dotyczące ćwiczeń, masażu i zabaw z dzieckiem.
Może być też tak, że kolejne konsultacje nie będą konieczne, bo neurologopeda rozwieje wątpliwości i uspokoi rodziców, że obserwowane zachowania są normą rozwojową i nie powinny niepokoić.
Praktyczne porady i wiedza neurologopedy dziecięcego pomogą dziecku i rodzicom optymalnie się komunikować i lepiej rozumieć pojawiające się trudności rozwojowe.
Udział i rola rodzica
Idealnie, jeśli na pierwszą konsultację dziecko może przyjść z dwójką opiekunów, bo część wywiadu najlepiej przeprowadzić tylko z osobą dorosłą, aby nie omawiać problemów dziecka, przy dziecku, które słucha.
W przypadku dzieci bardzo małych z kolei chodzi o komfort rozmowy i spokój rodzica. Wiemy, że niektóre maluchy dość szybko się irytują i wymagają pełnej uwagi opiekuna, co jest w pełni zrozumiałe i przystosowawcze, ale może utrudniać swobodną rozmowę.
Jeśli z różnych powodów nie jest to możliwe, znajdziemy optymalne rozwiązanie i dostosujemy przebieg konsultacji do obecności dziecka.
Jaka jest rola rodzica w trakcie konsultacji? Rodzic jest głównym źródłem informacji o rozwoju mowy dziecka. Obserwacje i intuicje opiekunów są bezcennymi wskazówkami dotyczącymi dziecka i jego silnych stron, ale też wyzwań – nikt nie zna go tak dobrze.
Rozmawiając z naszymi specjalistami, warto zadawać dużo pytań i upewniać się, że wszystko, co mówi specjalista, jest zrozumiałe.
Dalsze kroki - co może się wydarzyć po konsultacji?
Po konsultacji u neurologopedy możliwe są następujące, opcjonalne, kroki:
- Zalecenie konsultacji z lekarzem, psychologiem, fizjoterapeutą, psychologiem lub specjalistą żywienia;
- Pełna diagnoza rozwojowa dziecka;
- Rekomendacja wykonania badań diagnostycznych (np.: badanie słuchu, badanie poziomu rozwoju intelektualnego inteligencji);
- Uczestnictwo w terapii: zajęciach indywidualnych lub grupowym treningu umiejętności społecznych;
- Ocenianie postępów i dostosowywanie celów;
- Regularne sprawdzanie, jak wprowadzane zmiany wpływają na rozwój kompetencji i zachowanie dziecka;
- Kolejna konsultacja – kontrolna.
Gdzie odbywa się konsultacja?
Spotkania odbywają się w Centrum Fiklon, na ulicy Wielickiej 20, Kraków.
W przypadku braku możliwości spotkania osobistego, możliwa jest rozmowa zdalna.
Ile kosztuje konsultacja z neurologopedą?
Pierwsza konsultacja
Wywiad żywieniowy i analiza problemów
240 PLN
Kolejne spotkania konsultacyjne
50 minut
190 PLN
Umów się na konsultację
Przyjmujemy już zgłoszenia na diagnozy i terapie.
Kalendarz specjalistów dostępny będzie od czerwca.
Skorzystaj z formularza jeśli chcesz zgłosić zainteresowanie wizytą.
Powiadomimy Cię w pierwszej kolejności o uruchomieniu rejestracji.